A radiátor mérete nagyon fontos, ezért annak a meghatározásához figyelembe kell venni a fűtendő helység méretét, az ablakok és ajtók számát, az épület elhelyezkedését és a helység hőszigetelését.
Az eredményül kapott teljesítmény (W) azt jelzi, hogy mekkora teljesítményű radiátorra lesz szükség a helyiség megfelelő fűtéséhez.
A hőmérséklet-különbség azt jelenti, hogy mekkora hőmérséklet különbséget szeretnénk elérni a helyiségben és a kívül lévő hőmérséklet között. Általában a 20°C-os szobahőmérsékletet célszerű megcélozni, míg a kívül lévő hőmérséklet változó lehet.
A hőveszteség azt jelzi, hogy mennyi hő szükséges ahhoz, hogy az adott helyiség hőmérséklete a kívánt szinten maradjon, figyelembe véve a helyiségben található tárgyak, a helyiség falainak anyagát és vastagságát, az ablakok és ajtók típusát, a szellőzést stb.
A hőveszteség kiszámításához többféle módszer is létezik, de általában az egyik leggyakrabban használt képlet a következő:
A fajlagos hőveszteség a helyiség falainak hőátbocsátási tulajdonságát jelzi, a hőátbocsátási tényező (U érték) az ablakok, ajtók és a helyiség falainak hőátbocsátási tulajdonságait összegezi, a falfelület pedig a helyiség falainak összfelülete. Az így kapott hőveszteség azt jelzi, hogy mennyi hő szükséges ahhoz, hogy az adott helyiség hőmérséklete a kívánt szinten maradjon.
Szükséges a helység mérete, a helyiségben lévő személyek száma, a helyiség tájolása, a helyiség hőszigetelése, az ablakok típusa és mennyisége, az ajtók típusa és mennyisége stb.
Az első lépés a helység hőigényének meghatározása. Ez alapján lehet kiszámolni, hogy mekkora teljesítményű radiátorra lesz szükség. A radiátor teljesítménye a hőleadási képességének mértékegysége, amely wattban kifejezve jelöli a radiátor által leadott hőmennyiséget.
A hőigény kiszámításához meg kell határozni a helyiség térfogatát és az adott helyiség hőveszteségét. A hőveszteség az a mennyiségű hő, amelyet a helyiségben található tárgyak és felületek elvesznek, vagyis az a hő, amelyet a radiátor pótolni kell.
Ezután meg kell határozni, hogy mekkora hőmérséklet-különbséget akarunk elérni a helyiségben és az általunk használt radiátor hőleadási képességének ismeretében ki tudjuk számolni, hogy mekkora teljesítményű radiátorra lesz szükségünk.
A radiátor méretének meghatározásakor figyelembe kell venni, hogy a nagyobb radiátor nagyobb teljesítményű, de nem biztos, hogy az adott helyiségben szükség van erre a teljesítményre. A helyiség adottságaihoz és az előzőleg kiszámolt hőigényhez igazodva kell kiválasztani a megfelelő méretű radiátort.
Fontos, hogy a radiátor mérete és teljesítménye optimálisan legyen megválasztva, mivel a túl kicsi radiátor nem fog elegendő hőt leadni, míg a túl nagy radiátor feleslegesen fog energiát fogyasztani, ami növeli a fűtési költségeket.